2014/2015

Září

Po seznámení nových prvňáčků s ostatními dětmi  se všichni těšili na adaptační program, kdy
jsme dvě noci spali ve škole, soutěžili s rodiči, chodili na vycházky a
opékali maso. Další týdny byly ve znamení blížícího se podzimu - vybarvování
omalovánek, tvoření podzimních obrázků se strukturou listů a výrobou ozdobných
rámečků.

22.září byl Mezinárodní den bez aut - povídali jsme si o
dopravních prostředcích a o tom, jak jinak se dá cestovat, aby se neničilo životní
prostředí. V závěru starší žáci vymýšleli nové ekologické pohony
automobilů, mladší hledali způsob, jak přemluvit rodiče, abychom mohli do školy
chodit pěšky.

Říjen

První týden v říjnu byl ve znamení práce s přírodninami. Na vycházkách jsme sbírali kaštany, žaludy, šípky, listy, klacíky a kamínky, se kterými jsme zdobili patizony - hotové výrobky pak krásně dekorovaly celou naši školu. Počasí přálo i tradiční drakiádě. V letošním roce jsme již tradičně poštěli draky na kopci u pískovny, nově také na kopci poblíž kostela. V povětří se vznášeli draci školní i ti, které si děti přinesly z domu - byla to nádherná podívaná. 

Jedno slunečné odpoledne jsme prožili u myslivecké chaty, kde děti kreslily její okolí. Svým pohledem vyjadřovaly krásu podzimní přírody, poté si na místě zahrály i několik soutěživých her.

Pohádkový týden začal představováním oblíbených dětských knih, povídáním o hlavních postavách a soutěží v poznávání melodií a písní z tradičních českých pohádek.  Následovalo přiřazování obrázků k názvu a dokreslení děje, který do pohádky patří. Nakonec jsme se na interaktivní tabuli podívali na veselé příběhy S čerty nejsou žerty a Nesmrtelná teta.

Závěr měsíce patřil halloweenským omalovánkám a vystřihovánkám.

Listopad

Na začátku měsíce listopadu jsme se všichni těšili na večerní lampiónový průvod, jehož začátek byl u školy, kterou jsme ozdobili lampičkami vlastní výroby. Další dva týdny se nesly v duchu první pomoci. Povídali jsme si o tom, jak předcházet úrazům, co všechno patří do lékarničky, opakovali jsme základy první pomoci a soutěžili v obvazování kamaráda. Jedno odpoledne nás navštívila i zdravotní sestřička, která dětem měřila tlak a odpověděla na zvídavé otázky. Protože se blížil prosinec, děti ještě stihly vyrobit adventní kalendáře.

Prosinec

Celý prosinec se nesl v duchu blížících se Vánoc. Stříhali jsme papírové sněhové vločky, temperovými barvami kreslili vánoční přání pro naše nejbližší a klovatinovou technikou jsme udělali kapříky, kterými jsme ozdobili obálky pro babičky a dědečky do klubu důchodců. Vytvářeli jsme i dárečky domů - keramické betlémy k zavěšení na stěnu a ozdobné zimní květináče. Uhlovou technikou vznikli krásní, ale i trochu hrůzostrašní čertíci. Na závěr jsme ještě lepili papírové ozdoby, které ozdobily vánoční stromeček na myslivecké chatě.

Leden

Po prázdninách začal leden vyprávěním o dárcích, zážitcích z Vánoc , Silvestra a zaslouženého volna.  Poté děti tvořily papírovou koláž na téma Tři králové, seznámily se s Kašparem, Melicharem a Baltazarem. Další téma mělo název Život v naší rodině - zde jsme si povídali o domově, naší  pozici v rodině, o úkolech a povinnostech každého člena naší rodiny a o tom, v čem je naše rodina nejlepší.

Blížil se zápis do 1.třídy a protože jsme chtěli naše budoucí školáky přivítat zvesela, vyrobili jsme jim tužkovníky z keramiky a malované svícinky ze skla, které budou zdobit jejich pracovní stoly.

Leden byl bohatý na sněhovou nadílku - jedno odpoledne vznikly na školní zahradě stavby ze sněhu, které děti ozdobily potravinářskými barvami a další dva dny jsme prožili sportováním na blízkém kopci.

Konec ledna byl nejveselejší - po rozdávání vysvědčení se konal v družině maškarní karneval, na kterém si děti zatančily, zahrály hry a soutěže a nakonec si všichni domů na památku odnesli píšťalky. 

Únor

Začátkem února si všichni prvňáčci vyrobili svůj polštářek. Nejdříve na připravenou látku tiskli nebo kresli textilními barvami a pak si zkoušeli přišívání knoflíků a obšívání dírek.

Děti se velmi těšily za našimi kamarády do Sedlišť – ti nám zahráli pohádkové divadelní představení a pak si všichni zasportovali v jejich velké tělocvičně.

K nadcházejícímu svátku sv.Valentýna jsme udělali závěsy s prostorovými srdíčky – mohli jsme tak obradovat své blízké nebo kamarády. Rodiče jsme překvapili ochutnávkou jednohubek s pomazánkou naší vlastní výroby a my jsme si smlsli na ovocném salátku, který jsme taky sami udělali.

Poslední dva únorové týdny byly ve znamení hraček. Popisovali a kreslili jsme své nejoblíbenější hračky, povídali si o jejich výrobě a historii, vyhledávali na internetu hry a hračky, které mohou být pro děti nebezpečné a uspořádali výstavku domácích her a hraček. Na dvě odpoledne jsme se pak vžili do pocitů dětí s nějakým tělesným postižením – povídali si o nich, zkoušeli jsme, jak se jim žije, vymýšleli a hráli jsme tématické soutěže. 

 

Březen

První březnový týden měly děti jarní prázdniny - odpočinuly si a načerpaly energii k další práci, zábavě a hrám.  Začali jsme hrou na ilustrátory. Každý dostal lístek s názvem nějaké dětské knihy a se jménem jejího autora . Děti si vymýšlely, o čem asi kniha pojednává a nakreslily její titulní stranu. Pak dostaly do rukou skutečnou knihu a porovnávaly, jak se liší jejich fantazie od skutečnosti. Knihy si všichni mohli půjčit i domů a rozšířit si tak sbírku přečtených titulů.

Počasí přálo i vycházkám a hrám venku. Jedno odpoledne jsme pozorovali přírodu a její jarní změny, na poli jsme dokonce našli i stopy divokých prasat. Další dny jsme hráli míčové hry na školním hřišti, dováděli na houpačkách a průlezkách nebo stavěli domečky z přírodnin.

V předvelikonočním týdnu jsme vyráběli třemi různými technikami kraslice a bavili se jarními omalovánkami.

Celý měsíc děti také pilně nacvičovaly operetku Červená Karkulka - chystáme se na oslavu výročí školy a na obecní slavnosti.


 Duben

První dny po velikonočních prázdninách patřily výrobě
jarních květin k výzdobě školy. Tentokrát jsme pracovali s odpadovým
materiálem  - ruličky od toaletního
papíru jsme nabarvili temperovými barvami, nastříhali, slepili, vytvarovali do
okvětních lístků a ozdobili knoflíky. Několik odpoledních dnů jsme trávili na
školním pozemku upravováním zeminy a sázením rostlinek či setím semínek.
Protože nás čekal celodenní výlet do ZOO, povídali jsme si o cizokrajných
zvířátkách, luštili číselné spojovačky a vybarvovali je. Blížil se Den Země, a
tak jsme se rozhodli, že uděláme něco prospěšného pro naši přírodu - uklidili
jsme odpadky u bruzovského potoka.

 

Květen

Dny na začátku května patří už tradičně našim maminkám a
jejich svátku. Tentokrát jsme jim vyšili papírová přáníčka, která ozdobila i
tradiční pouťovou výstavu na obecním úřadě. Byla to práce nelehká, o to víc nás
ale těšil výsledek - maminky měly určitě radost. U myslivecké chaty už byly
připraveny pouťové atrakce i májka postavená místními hasiči, proto jsme se
rozhodli prozkoumat, jaké kolotoče nás letos potěší a jak je ozdoben tradiční
májový strom. Opakování a procvičování dopravní výchovy patří k našim
každoročním činnostem. Letos bylo téma "Chodec a cyklista na silnici".
Poznávali jsme dopravní značky, prošli pravidla silničního provozu, vyplnili
dopravní testy a nakonec všichni absolvovali jízdu zručnosti na koloběžkách, po
které jsme obdrželi řidičské průkazy. Za odměnu jsme si mohli v dalším
týdnu donést naše domácí mazlíčky a podělit se s kamarády o zážitky
s nimi. Letos se zvířátek sešlo opravdu hodně - v družině byli
křečci, morčata, andulky, agama, osmák, králík i šneci a venku na nás čekali
pejsci. A protože se blížila slavnostní akademie k 55.výročí naší školy, ke
každodenním činnostem patřilo i neustálé procvičování a zdokonalování našeho
vystoupení - operetky Červená Karkulka.


foto ze šd najdete ve fotogalerii na rajčeti...